Platformy do rehabilitacji równowagi

|

W rehabilitacji wielu pacjentów doświadczających problemów z kontrolą równowagi wykorzystywane są specjalistyczne platformy do ćwiczeń równowagi. Na rynku znaleźć można wiele platform do rehabilitacji równowagi: od prostych platform balansowych, po zaawansowane platformy stabilometyczne.

Platforma balansowa do ćwiczeń równowagi

Platformy do balansowania mają najczęściej kształt dysku, który z jednej strony jest płaski, a z drugiej wypukły lub płaski w okrągłą wypustką na środku. Tego typu platformy do ćwiczeń równowagi umożliwiają wykonywanie prostych zadań ruchowych, w których osoba staje na płaskiej stronie (strona wypukła lub strona z wypustką jest oparta o podłoże) i balansuje tak, aby utrzymać wyprostowaną pozycję pomimo przechylania się platformy.

Balansowa platforma do ćwiczeń równowagi znajduje zastosowanie nie tylko w rehabilitacji, często korzystają z niej także osoby zdrowe, które chcą poprawić kondycję oraz wzmocnić mięśnie i stawy.

Platforma stabilometryczna do rehabilitacji równowagi

Platformy stabilometryczne, platformy posturograficzne oraz inne zaawansowane platformy do rehabilitacji równowagi stanowią najczęściej element systemu do diagnozy i treningu kontroli równowagi.

Systemy tego typu wyposażone są również w oprogramowanie, które rejestruje parametry związane z utrzymaniem równowagi oraz wyświetlacz, na którym prezentowana jest informacja zwrotna, np. o przemieszczeniu środka nacisku stóp (ang. center of pressure, COP).

Coraz częściej elementem oprogramowania są również ćwiczenia, których celem jest poprawa kontroli równowagi.

Mogą to być proste zadania, które opierają się na sterowaniu kursorem za pomocą wychyleń. Przykładem prostego ćwiczenia jest rytmiczne wychylanie na boki tak, aby kursor podążał za obiektem na ekranie.

W bardziej zaawansowanych systemach ćwiczenia przybierają formę gier, również opartych o sterowanie za pomocą wychyleń lub utrzymywanie stabilnej pozycji.

Niektóre zaawansowane platformy do rehabilitacji równowagi mają także możliwość ćwiczenia na niestabilnym podłożu lub dodania elementów utrudniających zachowanie równowagi (np. kabina z poruszającymi się ścianami).

Platforma stabilometryczna daje zdecydowanie większe możliwości w rehabilitacji niż platforma balansowa. Nie tylko rejestruje parametry związane z kontrolą równowagi, ale może również dostarczać pacjentowi bieżącej informacji zwrotnej (biofeedback). Ćwiczenia, które można wykonywać na platformach tego typu są bardziej różnorodne i przybierają bardziej atrakcyjną dla pacjenta formę.

Wszystko to sprawia, że systemy do rehabilitacji równowagi oparte o platformę stabilometryczną, posturograficzną lub inne zaawansowane urządzenia tego typu stwarzają szerokie możliwości w rehabilitacji różnych grup pacjentów.

Neuroforma PRO – stanowisko z platformą do ćwiczeń równowagi

Zobacz jak działa Neuroforma PRO - urządzenie do rehabilitacji ruchowej, poznawczej i kontroli równowagi

Neuroforma to stanowisko do ćwiczeń ruchowo-poznawczych w wirtualnej rzeczywistości, wyposażone w platformę do rehabilitacji równowagi. Platforma wykorzystywana w Neuroformie jest prosta i wygodna w obsłudze, a małe rozmiary i bezprzewodowe połączenie z komputerem pozwalają ją szybko złożyć, gdy nie jest używana. Platforma do ćwiczeń równowagi w stanowisku Neuroforma może być stosowana z kompatybilną barierką asekuracyjną, która zwiększa bezpieczeństwo i komfort pacjentów.Stanowisko Neuroforma z modułem ćwiczeń na kontrolę równowagi to nowoczesne narzędzie, które sprawdzi się w wielu obszarach rehabilitacji (neurologiczna, pourazowa, ortopedyczna).

Powiązane artykuły

Historia rozwoju telemedycyny

Historię rozwoju telemedycyny można podzielić na czasy przed oraz po rozwoju narzędzi do elektronicznego przesyłu informacji. Przyjmując ogólną definicję telemedycyny czyli świadczenie…

Czytaj więcej
Rehabilitacja z wykorzystaniem wirtualnej lub rozszerzonej rzeczywistości

Rehabilitacja w wirtualnej rzeczywistości to określenie takich metod rehabilitacji, które wykorzystują środowisko stworzone przy pomocy rozwiązań informatycznych. Powstaje coraz więcej narzędzi, które wykorzystują tę technologię jako uzupełnienie ćwiczeń lub jako podstawowę do oddziaływań rehabilitacyjnych

Czytaj więcej
Komputerowy trening umysłu i ciała

Połączenie tradycyjnego treningu umysłu ze znaną miłośnikom konsol do gry technologią, pozwalającą ruchami własnego ciała sterować postacią na komputerowym ekranie, może być przełomem w neurorehabilitacji.

Czytaj więcej